Всичко за алергиите предизвикани от гел лаковете или обратната страна на медала






Здравейте, това не е най-приятната тема,но е аспект от ползването на гел лакове,който не бива да бъде неглижиран с идеята,че "това на мен няма как да ми се случи"   

 Подробно по темата от Невена.......

 Гел-лаковете са най-алергизиращите продукти в индустрията за нокти. След тях са геловете и най-накрая акрилът. При акрилът няма фото-инициатори а и пудрата + мономерът се поставят върху нокътя във вид на доста гъста паста, от която по-трудно изтичат вещества и която започва да се втвърдява моменталически. В геловете има допълнителни алергени без които не може - фото-инициатори. Понеже технологията на поставяне е друга, често се стига до допир на вещества с кожа и от течния разлят гел те лесно нахлуват в кръвообращението, особено ако има наранявания (които са задължителни след орязване и опилване на епонихиум). Гел-лаковете са супер течни и повечето не се сгъстяват от само себе си върху нокът докато не ги удари достатъчно количество УВ светлина с подходяща дължина. Няма тук потребителка, която никога да не се е мацвала с гел-лак по кожичките. При извити нокти - С-извивка или силно изразен апекс лакът до кожите може и да не се изпече. Затова трябва да се поставя на милиметър от кожите. На повечето от нас това не се харесва естетически, а и предвид трайността, след дни изглежда зле и много зле. Гел-лак не трябва да попада и под нокти а това е трудно ако нокътя е къс или кожа излиза над него, защото усмивката е по-дълбоко. При такива нокти е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ползване на форми за удължаване при лакиране. Многократните струват под 2 лева в алиекспрес и за самолакиране ни трябват само 5. За съжаление в много салони не ползват такива и се цупят като им ги занеса. При кожа над свободен край запечатването става на самия свободен край като формата не натиска леко надолу за да се мине с четката.

Ето как да се предпазим от алергии доколкото е възможно:
Никога не поставяйте гел-лак ако кожата или ноктите ви са окървавени, разранени, зачервени, с пъпки, ухапвания, инфекции, гъби, с променен цвят, окъртени! Внимавайте ако в момента сте болни, бременни, в напреднала възраст, с недобро оросяване, високо кръвно налягане, диабет, хормонални проблеми, алергии, автоимунни заболявания!

За начинаещите предпазването започва с избор на салон с безупречна хигиена и хипоалергенни продукти. Най-щадящите продукти са CND Shellac. Останалите от високите марки също не са лоши, но са с доста по-висок риск. OPI Gelcolor се водят хипоалерген. Една евтина, но по етикет хипоалергенична марка е NDED. В повечето техни лакове, гелове и праймъри няма киселина. Отиваме да ни лакират един нокът за проба и не позволяваме матиране на нокът и обработка на кутикули. Ако харесаме резултата си поставяме цял маникюр там. За домашна употреба купуваме най-мощната комбинирана лампа, която можем да си позволим и всичко за гел-лак от CND Shellac - Scrubfresh за почистване и подготовка на нокът и база, топ и цвят по избор и Solar oil, който е част от системата и задължителен. Печем не по-малко от 2минути в мощната лампа. Базата не по-малко от минута. Бършем със 90%спирт минимум или с оригинално Cool Blue. Shellac е гарантиран хипоалергеничен само когато е поставен от обучено от фирмата лице и изпечен в лампа на CND. Не се продава официално на лица без лиценз за работа, а неофициално само в интернет. Опасността да закупим фалшив продукт в интернет е огромна. Всички ниски марки и особено китайските са руска рулетка и рано или късно ще предизвикат алергия.

При подходящ имунен статус алергията е въпрос е на време при употреба на акрилни и метакрилни продукти. Проучване доказва, че 30% от персонала на зъболекарски кабинети, който е в контакт с акрилните пудри и течности за пломби (същите като при акрилна ноктопластика) е алергичен към тях. А персоналът ползва ръкавици при смесване и поставяне!!!

1) Обработката на кутикули и епонихиум се извършва поне 2 дни преди лакиране за да има време кожата да се успокои и ако има орязана жива кожа тя да може да зарасне.

2) За да няма отлепване в долния край е необходимо да се премахне само птеригиума - тънка ципа кожа, която е прорастнала и покрива нокътя. Простичко казано - лакът да не попада върху мъртви кожи. Избутването на епонихиум с цел оголване на нокът, покрит със жива кожа не е необходимо. Никак. Ако сте свикнали да го правите или имате къса нокътна плочка, обработете поне 2 дни преди лакиране. За 2 дни кожата не прораства.

3)НЕ  матираме нокът, защото матирания или пилен нокът става по-порьозен. Ако се налага матиране, само леко и само по свободния край. Веднъж матирана повърхност не е нужно да се матира пак при следващо поставяне на гел или гел-лак. Чувала съм от маникюристки, че пиленето и матирането махат мазнина. Никакво пилене не може да обезмасли мазен нокът. Мазнина се премахва със спирт или ацетон. Матира се за по-добра спойка.

4) Ако ноктите са грапави полираме за да компактираме. Полирания, гладък нокът поглъща по-малко течност. На гладък нокът базата седи отгоре и се изпича вместо да влиза из порите.

5) Праймер или ултрабонд ползваме само ако имаме проблем с отлепване и внимаваме да не докосне кожа. Метакрилната киселина и метакрилатите са силно алергизиращи. Горят и дразнят кожа и през разранената тъкан лесно проникват в кръвообращението. За гел-лак се праймира само свободен край и леко.

6) Слагаме 1-2 слоя обикновена база за лак по целия нокът без да запечатваме свободния край. Целта е да няма гел-базата допир до нокът и кожа а и да свалим гел-лака по-лесно. Дългото киснене в ацетон дразни и изсушава кожата и спомага проникването на вредности при последващо поставяне на гел-продукти.

7) Ако ще поставяме на къси нокти или нокти с премахнати почти до кожа ъгли или нокти с особена форма задължително ползваме форми (шаблони) за изграждане. Формите трябва да прилепнат така, че лак да не попада в досег с кожа. Ако усмивката на нокътя (линията между мястото, докъдето нокътя е залепен за кожа и мястото, където е отделен от кожата в горната част на нокътя) е с особена форма се ползуват хартиени (картонени) форми (шаблони) за еднократна употреба, които се изрязват, така че да покрият кожата където има липсващ нокът. Слагате формата, гледате къде би имало излишен нокът и изрязвате излишното. Най-лесно е да изрежете като че ли това е истинската усмивка. Копирате усмивката - ако е права изрязвате отстрани за да получите скоба, ако е извита - режем в средата. При липса на форми се ползва домакинско фолио с лъскавото нагоре (да виждаме лъскавото). пъхва се между кожа и свободен край и се стиска около върха на пръста. Най-бързо при нормални широки или тесни нокти става с форми за многократна употреба - reusable nail forms в алиекспрес.

8 )  Лакираме с потопена в лак и добре изцедена четка, от която е хубаво махнат лака. Четката трябва да се движи с трудност по нокътя и да не оставя почти нищо по него. При крайна нужда се топва отново в лак и пак се маха почти всичко от нея.

9) Ако случайно гел-лак попадне върху кожа чистим веднага с тънка твърда четка, потопена в спирт, ацетон или смес от двете. Никога не махаме гел с нокът! Това съм го виждала многократно, например в клипа за Cuccio Veneer на български в ютюб. Поставящата, която работеше без ръкавици, мина с нокътя си между нокътя и страничната кожа на моделката. Това в представяне пред маникюриски!!! Ако лакирате друг човек сложете ръкавици! И на двете ръце.

10) Лакираме максимално бързо и печем веднага за да намалим времето в което сме в контакт с неизпечен продукт.

11) Печем в силна лампа и винаги колкото е препоръчано на шишето или малко или доста повече. Времето за печене на флакона е за 36 ватова УВ лампа с качествени нови крушки или 36 ватова ЛЕД лампа. Такива лампи повечето от нас нямаме. От опит смело пиша, че времето за качествено изпичане в УВ лампа от али или продавалника е поне 3 минути. За по-сигурно печем двойно.

12) Бършем лепкав слой внимателно ако се налага. Слагаме гумени или винилови ръкавици на ръката, с която бършем лепкавия слой. Не разтриваме цял пръст. Избягваме остатъци лепкав слой като завършваме винаги със силър или топ без лепкав, доколкото е възможно

13) След всеки маникюр обтриваме добре ноктите със спирт, дори и при ползване на топ без лепкав. Ако случайно топът не е покрил цветен лак с лепкав слой неизпечения лепкав слой е опасен.

14) Масло за нокти - част от системите за гел-лак, които много любители забравят и не ценят или отбягват като излишен разход. Мажем редовно, по 2-3 пъти на ден с качествено масло за нокти - Solar oil CND и Avoplex са ролс-ролсите на маслата. Съдържат киселини, които бавно разтварят кутикулите и масла, които държат творението гъвкаво за да не се отчупва и отлепва. Ноктите са хидрофилни - обичат вода. Гел-лакът е хидрофобен - мрази вода и я отхвърля. Омазненият нокът поема по-малко вода и не увеличава обема си. При непрекъсната промяна на обем при поемане на вода и съхнене лакът се отделя от нокътя и това налага по-често сваляне и ново поставяне и нов рисков контакт с алергени. Съдържа и противогъбични и противобактериални средства. Гъбясалите, мухлясали и пълни с вода кожи и нокти приканват имунната система за отговор към нежеланите нашественици. И със сухото гори и суровото. Нападайки гъбясалата тъкан имунните клетки нападат всичко що е наоколо. МАСЛОТО Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.

15) Всичко продукти трябва да се почистват отвън. Ако по дръжка на четка или флакон на лак има неизпечен гел, едно отваряне на лака втрива гел по кожата. След ползване външната страна на гърлото се избърсва със спирт, защото тези лакове нямат разтворители и не изсъхват и се разтичат. Лакове и гелове се съхраняват почистени, прави, на хладно и в индивидуални найлонови пликчета. Един гел ми беше изпоцапал всички лакове в кутията. Някои гелове текат и поставени прави ако външната страна не е почистена. Идеалното е да не я цапаме като изчистваме четката само по вътрешната страна.

16) Лаковете и по-течните гелове задължително се разбиват преди употреба, защото ако в количеството, взето с четката няма достатъчно фото-инициатори лакът гелът не може да се изпече качествено. Гел-лаковете са твърди, когато са изпечени на около 50% и ако творението пуска цвят, това е сигурен белег за недопичане.

17) Спазваме срока на годност. Гел-лаковете могат да не се повредят с години докато не са отваряни. Затова и нямат дата на производство на етикета. Имат срок на годност, който е от 6 до 36 месеца след отваряне. След този период излагането на въздух износва фото-инициаторите и качествено изпичане е невъзможно да се гарантира.






Признаци на развита алергия
На всяка от нас може да се случи някой ден да се събудим със сърбеж около ноктите, белене мехури по ръце и/или крака, зачервяване на кутикули или пръсти, чувство на топлина по нокътните легла или целите пръсти. Ако се случва часове или дни след лакиране, особено с китайски лакове, най-вероятно се касае за алергия. Освен очевадните признаци около лакираното място може да има и възпалителна реакция по други места по тялото. Алергичната реакция може да се появи на отдалечена от лакираните нокти част от тялото без по и около лакираните места да има видими признаци на възпаление. Възпалени и зачервени очи, тъмни сенки около очите, белене или зачервяване на кожа на крака, лице, врат, кихане и течащ нос, запушен нос, сухота в гърлото, задушаване и други могат да се дължат на реакция към вещество в гел-лака или помощните материали за поставянето му.

Какво да направим ако подозираме алергия - при най-малкото съмнение трябва да изтичаме бързо в спешното отделение на най-близката болница или в първата аптека без да пробваме да сваляме лак или друго

  Предупредете някой наблизо - съсед, колега, непознат на улицата! Не шофирайте! Ако се чувствувате много зле и имате задух или прималяване, извикайте линейка и оставете входната врата отворена! Ако реакцията е по крака и стъпала, събуйте обувки и чорапи и обуйте по-широки чехли, защото може бързо да последва силно подуване и да не можете да стигнете до мястото, за където сте тръгнали. Първият път реакцията обикновено не е тежка, но е добре да сме подготвени.

Лекар или фармацевт ще ви предпишат лечение. Следвайте стриктно и не спирайте лечението за да опитвате бабини деветини! Алергични сте и трябва да го приемете. Спокойно, изход има! В днешно време има деалергизиращи терапии, имуномодулаторни диети и хранителни добавки. Алергията към гел-лак не е смъртна присъда и не е до живот. Важно е на организма да се даде време да се възстанови и да не бъде дразнен излишно.

1) Спира се лакирането с гел-лакове. Не ги пипате и не лакирате други хора с тях, дори с ръкавици.  С всеки нов контакт с тези вещества реакцията ще става все по-мощна.

2) Пазене от слънце докато се ползват предписаните кремове и пазене от нови дразнители и изсушаващи кожата вещества. Миене на чинии и къпане с латексови ръкавици а за алергичните към латекс с ръкавици от винил.

3) Започваме да се храним пълноценно, с много протеини и витамини и достатъчно сяра и йод, за да може тялото ти да възстанови кожата бързо. Разучи хранителните добавки за кожа - витамини, желатин, ударни дози вит Ц и Д итн и започваме да ги приемаме (кетогенна диета ми помогна най-много)

4) Дерматолог в този случай няма с какво да помогне допълнително. Бегом при алерголог с торбата с продуктите, които са ползвани и списък на съставките им. Той ще установи към какво е алергията.  Оттам нататък отбягване на продукти, които съдържат алергена (може и повече от един алерген, за съжаление)

5) Ако има деалергизираща терапия и можем да си я позволим я започваме. Ако не - чакаме 6-12м и през това време приемаме подходящи естествени имуномодулатори без да се излагаш на допир до алергена. В интернет има много инфо за диети, терапии с лугол, челебитки, сминдух, разни билки.

6) след около година чисто хранене и билки и витамини пробваме плахо да поставим гел-лак на един нокът в добро състояние като почистване на кутикули извършваме само химически, без насилствено избутване и рязане на жива кожа. Стискаме палци и ако до 2 дни няма реакция започваме да се лакираш отново. Ако има..... сваляме лака и чакаме.

Била съм почти в такова положение. В момента си се лакирам с каквото си искам, но без да пипам кожи. Тялото има нужда от почивка. Един добре полиран къс нокът може да изглежда много добре и стилно. Японския маникюр (но без зверско обработване на кожи) е идеално решение за естествен къс нокът. Подходящ е за повечето алергични хора.

След като веднъж сме развили алергия следва да бъдем предпазливи и да отбягваме рисковете. 99% от получилите алергии са жени, които си правят домашен маникюр без гумени ръкавици, с китайски лакове и евтини слаби китайски UV или LEDлампи и премахват кутикули непостедствено след сваляне на стария гел-лак. Сигурна марка лакове, която алергични към други марки хора могат да ползват е Shellac CND. Ако сте алергични към нея може да пробвате Striplac. Избягвайте китайските лакове на всяка цена, колкото и да са красиви и евтини!

Ползването на гел-лакове след алергична реакция е напълно възможно и аз съм живия пример. Как да започнем отново? Първото лакиране трябва да е когато сме здрави и ръцете и краката ни са добре обгрижени и без възпаления.

1) Мажем кутикули редовно, по 2-3 пъти на ден и след всяко миене с вода за повече от минута с качествено масло за нокти.

2) Ако обработваме кутикули го правим поне 2-3 дена преди лакиране и само химически - с препарат, разтварящ мъртвите кожи. Не избутваме, не изрязваме и не пилим механично кожа около нокътя. Ако е необходимо, избутването и механичното премахване на кожи се прави седмица преди лакирането.

3) Лакираме за проба САМО един пръст - най-добре кутре или безименен пръст. С останалите пръсти си служим непрекъснато и излизането им извън строя е неудобно. Ако няма реакция до седмица правим цял маникюр със същите продукти.

Как да лакираме за да намалим вероятността от рецидив:

1) На кутикули нанасяме отлепящ се течен предпазител от тези, които се ползват за предпазване на кожата от цапане с лак при поставяне на печати. Чакаме да изсъхне добре.

2) Независимо от дължината на нокътя под свободния край поставяме форма (шаблон) за нокти. Това е особено важно когато се поставя праймер. Праймер по възможност не ползваме за да свалим по-лесно маникюра в случай на спешна нужда.

3) На ръката с която лакираме слагаме непромокаема ръкавица с точен размер.

4) По целия нокът правим дебело лаково каре.

5) Лакираме с добре изцедена четка, така че лакът да не се разтича и чистим веднага с четка потопена в спирт ако случайно лак докосне кожа. Rolling Eyes

6) Ако кутикулите не са предпазени с лепило, лакираме с гел-лак базата на минимум 1мм от кожите.

7) Печем двойно в силна лампа


8) Завършваме с топ без лепкав слой.

9) Въпреки липсата на лепкав слой по топа избърсваме добре със силен, поне 90% спирт за да премахнем всякаква следа от не доизпечен лепкав слой.

10) отлепяме лепилото

11) Мажем обилно с масло за нокти.

12)  Молим се всичко да е наред до следващия път.

Ето история на жена успяла да се пребори с алергии към Елит99 и други китайски и руски лакове за да вдъхнем вяра

http://irecommend.ru/content/vonyuchie-vyzyvayut-allergiyu-flako … azhu-kak-ya-otzha


 а ето и историята на едно наше момиче решило проблема спазвайки препоръките на Невена http://old.bg-mamma.com/?topic=990236.435;topicrefid=20


 

Коментари

  1. Здравейте,

    От къде си купувате CND Shellac, защото от официалния представител на марката за домашни цели няма как да си купиш?

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

Да върнем към живот изтощената коса.....как и с какво?

Olioseta Oro Del Marocco свеж полъх на пазара и облекчение за джоба